crowdfunding

Краудфандинг. Огляд українських платформ

У грудні пройшов воркшоп «Краудфандінг: як знайти гроші на проект» в рамках проекту «Фінансовий сектор ЄС як двигун сталого розвитку». В якому наші фахівці брали участь як спікери:

Ксенія Шишенок – співзасновник консалтингової компанії «Якість гарантовано», експерт з бізнес-планування, сертифікований оцінювач бізнесу та інтелектуальної власності.

Єгор Шишенок – співзасновник консалтингової компанії «Якість гарантовано», засновник біржі інвестиційних проектів «Best.in.ua», консультант стартап – інкубатора Sikorsky Challenge, а також експерт в розробці бізнес-планів.

Інвестиційний клімат в Україні покращується дуже повільними темпами і цього недостатньо для підприємництва. З кожним днем зароджуються все нові і нові ідеї та стартапи, які потребують фінансування. Краудфандинг – це хороший спосіб знайти початкові інвестиції і протестувати ідею.

Краудфандинг (Crowdfunding – дослівний переклад «фінансування гуртом») – це один із способів зібрати потрібну суму на реалізацію проекту, проведення заходу, створення фільму або на необхідне лікування.

Механізм краудфандинга не нова, але з розвитком інтернету, а також зростанням соціальної відповідальності і рівнем не байдужий людей до різних суспільних ініціатив отримала всесвітній масштаб. Виявилося, що навіть дуже великі суми на заявлені проекти можна зібрати за допомогою мікрофінансування, за рахунок звичайних людей.

Краудфандинг – це процес, в якому можна брати участь як з боку ініціатора, якщо у вас є ідея чи проект, або ж приєднатися до інвесторів, які готові підтримати хорошу ідею і вкласти гроші в її реалізацію. Основне надбання 21 століття в народне фінансування внесли краудфандингові платформи. З їх допомогою процедура збору коштів стала набагато простіше, швидше і більш демократична, а облік і контроль зобов’язань став більш відкритим.

Причини, за якими краудфандинг отримав таку популярність такі:

  1. Доступність – інтернет і ще раз інтернет. Саме через використання людьми інтернету, доступність його в будь-якому місці і в будь-який час відкрили шляхи для можливості швидко збирати гроші на проекти – «з миру по нитці»;
  2. Краудфандинг обходитися без участі банків, венчурних фондів і бірж.
  3. Суспільство готове брати участь у реалізації різних ініціатив і при цьому ділитися своїми фінансами;
  4. Причетність і особиста зацікавленість людини, який підтримує проект.

Якщо в усьому світі на краудфандингових платформах збирають суми на ідеї зі світу речей, бізнесу, ноу-хау або проекти в ігровій індустрії, то український краудфандинг має свої особливості.

Народне фінансування в Україні представлено трьома платформами: Спільнокошт, Українська Біржа Благодійності і Na-Starte.

  • Платформа – Спільнокошт (biggggidea.com)

Історія biggggidea.com починається з листопада 2008 року. Заснована була в Києві соціальними інноваторами Іриною Соловей і Олександром Супрунцем.

Задум створити платформу виник в розпал світової економічної кризи. Мета створення такого ресурсу була націлена на об’єднання покоління, яке бажає створювати своє середовище проживання. На думку ініціаторів, таке покоління відрізняється від попередніх, тим, що молоді професіонали вірять в себе, вони спрямовані на спілкування, обмін і дію.

Сайт Великої Ідеї став простором для втілення ідей свідомих громадян в соціально-значущі проекти в Україні. Перш за все, це був майданчик, де люди могли ділитися своїм ідеями про те, як можна поміняти культурне середовище в Україні в кращий бік. А в 2012 році на базі платформи biggggidea.com була запущена краудфандингова платформа Спільнокошт.

Проекти, які шукають фінансування через Спільнокошт, охоплюють соціальні, культурні та творчі сфери.

Кількість успішних проектів – 206

Кількість вкладених коштів – 13 186: 131 грн.

Кількість благодійників – 26 232

Кількість успішних проектів з 2017 по Києву – 81.

умови Спільнокошта

  1. Автор самостійно визначає суму коштів і термін, за який така сума повинна бути зібрана;
  2. Після опублікування проекту на Сайті зміни вносити не можна;
  3. Максимальний термін публікації 100 днів
  4. Отримати кошти можна, якщо зібрав повну суму за певний термін;
  5. Комісія платформи – 10%.
  6. Автор проекту самостійно може зупинити збори коштів, якщо зібрана сума перевищує 50 відсотків суми зазначеної і отримати ці кошти.
  • Українська Біржа Благодійності

УББ – це загальнонаціональна соціальна інфраструктура онлайн-благодійності.

На сайті Української Біржі Благодійності можна просто і швидко пожертвувати кошти на один з активних проектів. УББ передає 100% пожертвувань благодійним організаціям, які реалізують проекти, і забезпечує абсолютну прозорість витрат завдяки звітності проектів. До участі в ubb.org.ua допускаються тільки перевірені організації, які мають хорошу репутацію і досвід успішної реалізації благодійних програм.

Схема складання коштів – гроші накопичуються на рахунку УББ. Коли зібрано необхідну суму для реалізації проекту, УББ переводить 100% суми благодійної організації (витрати на транзакції УББ компенсує за свій рахунок).

Благодійна організація реалізує проект і надає звіт, який публікується на сайті ubb.org.ua.

Кількість зібраних коштів – 146 680 714 грн.

Кількість донорів посилання – 1 011 330 осіб.

Особливі умови розміщення проектів:

  1. Проект може бути розміщений через акредитовану соціальну організацію (УББ розглядає звернення про публікацію проектів тільки від акредитованих на УББ операторів Допомоги);
  2. На УББ можуть бути опубліковані проекти тільки громадського та благодійного спрямування;
  3. Проект залишається активним, поки не буде зібрано 100% необхідної суми. Якщо протягом 6 (шести) місяців з дня опублікування проекту на сайті УББ не зібрав 100% необхідної суми проекту, УББ може прийняти рішення про припинення збору коштів на цей проект.

Категорії проектів:

  1. здоров’я
  2. Освіта
  3. Культура і спорт
  4. Екологія та тварини
  5. як вдома
  6. наше місто

Платформі активно допомагають засоби масової інформації і ЗМІ. Працює з 2012 року.

  • Na-Starte

Ще одна краудфандингова платформа, яка була відкрита взимку 2013-14 року – Na-Starte.

Na-Starte відрізняється від двох попередніх платформ тим, що до участі закликає авторів інноваційних, незвичайних, у всіх сенсах особливих проектів. «Ми знаходимо фінансування для втілення мрії тих, кому не вдається домовитися з інвестором, чий проект вважається занадто ризикованим або економічно неприбутковим» – кажуть засновники Na-Starte.

Команда платформи до дрібниць опрацьовує кожен елемент презентації проекту разом з автором, а також допомагаємо розібратися в бізнес-процесах, рекламних складових, принципах візуального оформлення тощо.

Платформа отримує 8% від зібраної суми тільки в разі вдалого завершення проекту. Всі гроші з проекту, який вважається невдалим, обов’язково повертаються на рахунки вкладників.

Охоплення платформ серед користувачів різний, найбільш відвідуваною є Українська Біржа Благодійності, на яку заходять більше 180 тис. Чоловік в місяць.

Для того, щоб розібратися як працює краудфандинг в Україні ми задали кілька запитань Саші Сметаненко – партнеру громадської організації GarageGang (керуюча компанія biggggidea.com).

Яку найбільшу суму зібрав проект на вашій платформі. Що це за проект?

Саша: – Проект Громадського телебачення «Підтримай Громадське» зібрав 1 243 381 грн., 2014 рік, це 124% від запланованої суми.

За які найкоротші терміни проект набрав повну суму, яку заявив на збір?

Саша: – Проекти «Наукова конференція «Людина і ландшафт», «Де Скринька ТАМ і Я», «Сонячні колектори на Соколі» – кожен із цих проектів за мінімальні за правилами платформи 14 днів зібрав 100 або більше відсотків від запланованої суми.

Чи є якась популярність серед благодійників до якихось певних тем. Можливо мистецтво, діти, навчальні проекти, екологічні?

Саша: Найбільше підтримки збирають однозначно культурні та освітні проекти, це можна визначити по зібраних відсотках від запланованої суми. Наприклад, проект АRTмобілізація: перший Слов’янський мурал зібрав 408% від початкової суми (але більше половини їм зафондував Пакт, тому не знаю, чи це вдалий приклад. Наступні по рейтингу – “Про.СВІТ – центр інноваційної освіти” – 294% ). А найбільша кількість доброчинців була у проекту Prometeus – 1729 доброчинців допомогли зібрати 400 000 грн.

Які основні риси (характеристики) проектів, які не набирають жодної гривні?

Саша: – Не ведуть кампанію, зупиняють роботу над проектом після його публікації, сподіваючись, що сама публікація на Спільнокошті забезпечить підтримку доброчинців. У більшості випадків, це не дуже сильні проекти, де автори не мають чіткого бачення, як втілити проект у життя.

Що потрібно робити ініціатору щоб зібрати потрібну суму. Можливо, є якісь стратегії просування, скажімо розміщення в соцмережах, оповіщення в ЗМІ або каналах телебачення?

Саша: Краудфандинг – це колективне фінансування. Проект фінансує спільнота – якщо він викликає довіру та бажання підтримати його, але станом на час публікації проекту ця спільнота має бути вже сформованою. Успішними є кампанії тих проектів, які відповідально підходять до її підготовки – знають свою цільову аудиторію, активно взаємодіють із нею у соцмережах, залучають лідерів думок із тієї сфери, у якій втілюється проект, партнерські сторінки, дружні спільноти. Також можна досліджувати інші подібні за тематикою кампанії на Спільнокошті, вивчати, які активності спрацювали, а які ні. Вдалі лімітовані винагороди також заохочують частину доброчинців підтримати проект.

Підтримка ЗМІ важлива, але слід активно підключати їх уже тоді, коли проект подолає більше половини суми – люди, які вперше почують про проект зі ЗМІ, більш охоче підтримають його, якщо він справлятиме враження успішного, динамічного.»

Отже, краудфандинг в Україні тільки починає розвиватися, просування проекту вимагає великих зусиль, часу і стратегії. Так як сутність краудфандинга визначається колективним фінансуванням, то і розвиток його в країні залежить від розвитку нашого суспільства.

Якщо у вас вже є проект, ви склали бізнес-план по його реалізації і перебуваєте в пошуку стартового капіталу, пропонуємо вам, перш ніж шукати інвестиції в фондах і кредитних організаціях спробуйте можливості краудфандинга!